Kontakta oss Läsårsinformation Dokument

Årskurs 6-9 | Ändrade förutsättningar för covid-vaccination för elever

På grund av det ökade trycket på vaccinationer runt omkring oss så kan de elever som tagit sin första vaccinationsspruta någon annanstans nu ta sin andra spruta här på skolan. Det görs vid samma tillfälle som de som tar sin första spruta, tisdag 7 december.

För detta krävs att vårdnadshavare fyller i samtyckesblanketten tillsammans med sitt barn. Den lämnas sedan till någon av skolsköterskorna, Monica Pettersson Baumgart eller Therese Haraldsson, senast fredag 3 december. Våra skolsköterskor tar hand om förarbetet inför det att KRY kommer hit och genomför vaccinationen.

Har du frågor om det här får du gärna höra av dig till rektor Kalle Enström kalle.enstrom@edu.stockholm.se

Ladda ned: Samtyckesblankett (pdf)
Ladda ned: Infoblad till föräldrar från 1177
Ladda ned: Flyer från 1177